Po celý rok mě provází kniha pokorné obdivovatelky a znalkyně přírody Aleny Naďové – Žena v proměnách roku. Je o zrcadlení přírodního cyklu v životě ženy a vždycky už se na kontakt s tímhle krásně pojatým propojením těším.
Začal říjen. Listuji tedy kapitolu věnovanou právě příchozímu měsíci barev, vůní, zralosti a rovnováhy. Zaujalo mě, že pohybem října je uvolnění[1] a čtu dál:
„Učíme se být plně v přítomnosti a vidět vše, co obsahuje.“
Být v přítomnosti a vidět vše, co obsahuje
V běhu všedních dnů se může zdát, že učit se být plně v přítomnosti, je nad síly běžného smrtelníka – a to i v době, kdy v přírodě nastává podzim, zpomalení a zvnitřnění. Kdo na to má čas? Ztišovat se a rozpoznávat? A když už – tak kdo má zrovna chuť procházet se ve ztišení procesem rozpoznávání, ve kterém nás může ledasco (i nemile) překvapit?
A kdo má na to čas čistit si každý den zuby? Ozve se z nitra naše duše…
Ano. Nějak tak prostě zároveň tušíme, že umět rozpoznat, co se v přítomnosti děje, za to úsilí stojí. Tohle úsilí se totiž opravdu vyplatí. A paradoxně přináší (na rozdíl od jiných usilováních) životní svěžest a větší všeobecnou spokojenost. Protože nás spojuje s tím, co je skutečně pravdivé a živé.
Nejde o cíl stát se mistrem meditace nebo kontemplace. Přestože kultivace v těchto činnostech je pro naše životy jednoznačně velebící, jde mnohem více o toto – hluboce v sobě ukotvit praktickou zkušenost, že dovednost být plně v přítomnosti ovládáte pokaždé, když si to umožníte.
Prozradím vám tajemství: Stačí jedna malá chvíle. Jedna malá chvíle, během níž svoje úsilí zaměříte k vědomému zastavení.
Až si uvaříte svůj oblíbený čaj, kávu nebo kakao, a až si pod hebkou dekou vytvoříte zahřáté místečko, ještě před tím, než vejdete do kontaktu se svojí oblíbenou knihou, filmem či seriálem, na který se těšíte -, vzpomeňte si na tajemství jedné malé chvíle a svoje úsilí lehce zaměřte k zastavení. Ano, vím, že už v zastavení jste. Sedíte přece a pijete svůj čaj. Ale přesto – udělejte toto zastavení vědomým a naplňte ho svojí pozorností: Otevíráte prostor, v němž můžete uvidět a uslyšet, co vše obsahuje vaše přítomná chvíle.
Recept, jak ukotvit praktickou zkušenost bytí v přítomnosti
Tady bychom mohli skončit, ale ještě dodám, že kdykoli se do niky vědomého zastavení můžete vrátit a v rozvíjení jemného dialogu se sebou a se Životem pokračovat. Nemusíte čekat na čajový dýchánek. V každé malé chvíli stojí za to směrovat úsilí na vytvoření prostoru vědomého zastavení. V něm totiž chodíme ke zdroji živé vody, v prostoru této malé chvíle se necháváme občerstvovat samotným životním mystériem a zbavujeme se tíhy nepotřebného, co už nám neslouží. Uvolňujeme se a naše bytí se stává lehčím.
A v kapitole o říjnu taky Alena píše: „Je potřeba se ztišit, v klidu rozpoznat a ocenit vše, co jsme získali, a oplakat to, co odchází.“ To vše je umění malé chvíle, pro kterou se stačí rozhodnout.
[1] NAĎOVÁ, Alena. Žena v proměnách roku. V Brně: CPress, 2021. ISBN 978-80-264-3947-9.